قالب وردپرس شرکتی کوادکوپتر
خانه / خبری / افسانه برج بابل

افسانه برج بابل

برج بابل یکی از بزرگترین ساخته های بشر در دوران های باستان بوده است و ارتفاع آن ممکن بوده تا ابرها رسیده باشد .بر طبق افسانه های قدیمی در ابتدا مردم جهان همگی به یک زبان سخن می گفتند و تنها یک زبان بروی زمین وجود داشت اما جدایی زبان ها به یک اقسانه قدمی بر می گردد و آن برج بابل است.بر طبق یک افسانه مردم بابل تصمیم گرفتند که برجی بسازند و با استفاده از آن برج پا به جهان خدایان بگذارند و خدایان باستان خشمگین شده و با ارسال صاعقه ای باعث شدند که زبانهای متعدد پدید بیایید و مردم شهر بعد از بیدار شدند دیدند که زبان یکدیگر را نمی فهمند و هر یک به گوشه ای از جهان رفتند و ملل امروزی را تشکیل دادند.

در افسانه ای دیگر نمرود پادشاه بابل که در برابر خدا سرکشی کرده بود با ساختن برجی که ارتفاع آن به آسمان می رسید بروی آن رفت و تیری به آسمان بسوی خدا پرتاب کرد و خداوند عذاب را بر آنها نازل کرد و بعد از تعدد زبانها بابل به یک شهر متروکه تبدیل شد.

در انجیل نوشته شده است که خداوند به نسل بشر دستور داده بود که در زمین پرا کنده شوند اما انسان ها در یک جا جمع شدند و اقدام به ساختن برج بابل کردند تا به بهشت برسند و خداوند زبانهای مختلف را پدید آورد و آنها را روی زمین پراکنده ساخت.

آبیدنوس (مورخ یونانی اواسط قرن چهارم پیش از میلاد) به نقل از اوسه بیوس از برج بلندی و ویران شده ای در بابل صحبت می کند. او می نویسد:قبل از ویرانی این برج همه مردم به یک زبان صحبت می کردند، اما پس از آن به ورطه پریشانی و تعدد زبان افتادند.

در یکی دیگر از کتاب مقدس دلیل خراب شدن برج بابل اینگونه ذکر شده است:» آنان که مشاوران ساخت برج بودند و به فرمانشان دسته هایی از مردان و زنان عقب و جلو می رفتند تا آجر بسازند – در میان ایشان زنی- که اجازه نداشت از کار دست بکشد حتی در ساعت زایمان و به دنیا آورد درحالیکه آجر می ساخت و فرزندش را در پیشبند خود حمل کرد همچنان که آجر می ساخت. 

در قرآن نیز از فرعون بعنوان سازنده برج بابل یاد شده است:در قصص آیه ۳۸ چنین می گوید : «و فرعون باز با بزرگان گفت که من هیچکس را غیر خودم خدای شما نمی دانم. ای هامان! خشتی در آتش پخته و از آن برجی برای من بنا کن تا من از خدای موسی مطلع شوم هر چند او را دروغگو می پندارم».

و در مومن آیات۳۶-۳۷ می فرماید: » و فرعون گفت ای هامان! برای من کاخی بلند بنا کن تا شاید به درهای آسمان راه یابم. تا راه به آسمانها یافته و بر خدای موسی آگاه شوم

و الوهیم ظاهر شد بر آنان و زبان ایشان را بدل کرد زمانیکه برج را تا ارتفاع چهار صد و شصت و سه ذرع ساخته بودند. و آنان مته ای برداشته و خواستند که آسمان را سوراخ کنند و گفتند بیایید ببینیم که آسمان از گل است یا آهن یا برنج. وقتی خدا این را دید به آنها اجازه نداد و منحرفشان کرد با نابینایی و اختلاف سخنها و آنان را بازگرداند همچنان که می بینی». { مکاسفات باروچ باب ۳ آیات ۵ تا ۸}

سجین ذکریا باستان شناس برجسته و مترجم متون سومری معتقد است که لغت MU  که در متون سومری استفاده شده است به معنی شی مخروطی شکل با نوک تیز است و می تواند ترسیمی از یک موشک باشد که مردم آن زمان برای عروج به بهشت ساخته بودند. و یا شاید هم توسط مردوک و انکی برای بازگشت به سیاره نپرو ساخته بودند.

جک بارانگر  Jack Barranger تاریخ شناس دیگری که با نظریه زکریا موافق است نیز معتقد است که بشر برای رهایی از شر این سیاره ظالم اقدام به ساختن موشک کنند و خدا با تعدد ساختن زبان و اقوام خواست بشر را مجازات کند این نظریه با برخی از آیات قرآن نیز مطابقت دارد مثلا در سوره نحل آیه 93 در سوره هود آیه 118 و در سوره شوری آیه 7 به این نکته که خداوند مایل نیست همه نسل بشر از یک قوم باشند اشاره می شود.

سیچین معتقد است که این حادثه هزاران سال قبل از آنچه تورات می گوید رخ داده و حتی در داستاهای سومر باستان به صورت واقعه ای کهن ذکر می شده است. بر این اساس او انکی را مسئول بدل کردن زبان بشر می داند.

Robert Koldewey باستان شناس آلمانی خرابه هایی را یافته است که معتقد است برج بابل با ارتفاع 90 متر و ابعاد 90 متر در 90 متر ساخته شده است.نبوکد این برج را برای خدای بابل مردوک(گوساله خدای خورشید) ساخت و معبد دیگری برای مردوک به نام  اتمنانکی  نیز ساخت.که شبیه به کلمه آنانوکی است.

عده ای نیز این افسانه را به آنانوکی ها تامین می دهند اگر این نظریه به آنانوکی ها مربوط باشد برج بابل باید به دستور مردوک خدا بزرگ بابل ساخته شده باشد و پس از ساخت آن خدایان باستان یا خدای بزرگ از این عمل خشمگین می شوند و مردم بابل را با تعدد ساختن زبان ها مجازات کنند یا ممکن است مردم بابل باستان که مردم کل دنیا بوده اند توسط آنانوکی ها جمع شدنده بودند و استعمار شده بودند با تخریب برج بابل و تعدد ساختن زبانها و پراکنده ساختن آنها بروی زمین مردم جهان را از شر استعمار آنانوکی ها خلاص کنند..(این قسمت نظریه شخصی است)اما اگر افسانه جدا شدن زبان ها از برج بابل حقیقت داشته باشد این واقعه حداقلا متعلق به دهها هزار سال قبل است.

سایت فروشگاهی : brandfile.ir

درباره ی سارا مقدم

مهندس و مدرس کامپیوتر در زمینه علوم رایانه (حضوری و آنلاین) - با چندین سال سابقه فعالیت در زمینه کسب و کارهای اینترنتی (فارکس-بیت کوین-تلگرام) و گردآوری جزوات آموزشی - طراح و گرافیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =